گزارش کتاب «سینوهه، پزشک مخصوص فرعون»

اما چیزی که در این کتاب تکان دهنده است صراحت بی پرده سینوهه در تعریف از جنگ‌ها و انقلاب‌ها است. جنگ بین خدای آمون و آتون نشان می‌دهد که حتی خیرخواه‌ترین مردم نیز نمی‌تواند بر تعصبات مذهبی مردم غلبه کند و نشان می‌دهد چطور افرادی که قدرت و ثروتشان از طریق همین باورها تأمین می‌شود چگونه از همین تعصبات سو استفاده می‌کنند.
جنگ مصر و هاتی و نطق‌های هورم هب نشان می‌دهد که چگونه قدرت‌مداران با مقدس خواندن تمام جنگ‌های که از ازل تا ابد وجود داشته است به دنبال امیال خودشان هستند و مردم فقط فریب ظاهر را می‌خورند و به سادگی تهییج می‌شوند تا دست به اعمال بزنند که خیلی زود از آن پشیمان می‌شوند.
دیدن خدای کرت، نشان می‌داد که چطور دنیا پرستان برای رسیدن به اهدافشان یک هیولا را به یک چیز مقدس تبدیل می‌کنند و چگونه می‌شود اذهان مردم را شست تا با خوشحال جان خودشان را در راه این خدا از دست بدهند.
همان‌طور که سینوهه بارها و بارها قسم می‌خورد؛ حماقت مردم هیچ‌گاه پایانی ندارد و از ازمنه قدیم تا به حال و تا زمانی که اهرام برپاست و حتی ده‌ها هزار سال بعد از آن حماقت مردم باعث ویرانی و تباه خودشان می‌شود و به قدرت داران اجازه می‌دهد که بر آن‌ها حکومت کنند. امروزه نیز قدرت‌مداران هر کدام با روشی و با شعاری سعی می‌کنند از قدرت مردم استفاده کنند. یکی با شعار دموکراسی یکی با شعار خیراندیشی؛ یکی با شعار مذهبی و …. همه و همه در پی قدرت و ثروت هستند و هیچ کس عملاً در فکر مردم نمی‌باشد. همین قدرت طلبان هستند که با شعارهای مثل مبارزه با تروریسم و یا مبارزه با نقض حقوق بشر و یا ده‌ها عنوان دیگر جنگ‌های مقدس راه می‌اندازند که نتیجه آن جزو بدبختی مردم و کشتار جوانان دو طرف نیست و زورمندتر شدن قدرت طلبان نیست. و اگر گاه گداری روشن‌فکری در گوشه و کنار حرفی می‌زند و می‌خواهد ذهن‌ها را روشن کند در نهایت به تبعید خود خواسته یا ناخواسته می‌رود و یا به انزوا کشیده می‌شود.
کتاب سینوهه خاصیتی داشت که هم خوب بود و هم بد و آن اینکه آدم را نسبت به سیاسی بی‌تفاوت می‌کند چون می‌فهمی که هیچ وقت مردم به حقشان نمی‌رسند، بلکه حق مردم فقط از دست یکی به دست دیگری می‌افتد. بنابراین آدم لازم نیست غصه حق مردم را بخورد. این دید در محیط‌های پرتنش سیاسی باعث می‌شود که آدم سر سالم به در ببرد اما بدی آن در آن است که همیشه عذاب وجدان داری که چرا کاری نمی‌کنی.
سینوهه به قول مترجم معروفش جناب آقای «ذبیح الله منصوری»، کتابی برای تمام فصول است. شما در جوانی می‌خوانید و از هیجان ماجراهای سینوهه لذت می‌برید. در میان سالی می‌خوانید و از تجربیات سینوهه و تاریخ مصر لذت می‌ببرید و در کهن سالی می‌خوانید و از پند و اندرزهای آن را درک می‌کنید.
مدت‌ها پیش کتاب خودم را در آخرین لحظات به یکی از دوستان دانشگاهیم به عنوان یادگار داده بودم. اما پس از مدت‌ها یک نسخه دیجیتالی به دستم رسید و از دوباره خوانی آن لذت بردم. شما هم اگر این کتاب را نخواندید حتماً بخوانید و اگر خوانده‌اید احتمالاً از دوباره خوانی آن خوشحال می‌شوید.

 

مشخصات کتاب

نام كتاب: سینوهه، پزشک مخصوص فرعون
نام اصلي: Sinuhe Egyptiläinen
نويسنده:   میکا والتاری
مترجم: ذبیح الله منصوری
ناشر:  
نوبت چاپ:  
تعداد صفحه:  
شمارگان:  
قيمت:  
شابك :  
باركد :  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *