7habitsofhighlyeffectivepeople

گزارش کتاب «هفت عادت مردمان موثر»

کتاب 《هفت عادت مردمان موثر》 اثر استفان کاوی به ترجمه گیتی خوشدل همانطور که از اسمش پیداست جزو آن دسته از کتابهای است که ترکیبی از اصول مدیریت و روانشناسی ارایه میدهد. این گروه از کتابها سعی میکنند با استفاده ترکیبی از روشهای مدیریت و روانشناسی و افزودن تجربیات شخصی و خرده داستان های آموزنده به افراد در به دست آوردن موفقیت در زندگی شخصی و کاری کمک بکنند7habitsofhighlyeffectivepeople

هفت عادتی که در این کتاب به آنها اشاره شده است عبارتند از:

۱- عامل بودن، یعنی سکان زندگی را خودت در دست بگیری نه به دست حوادث و شانس بسپاری.

۲- ذهنا از پایان آغاز کنی، یعنی هدفهایی خود و نقشه رسیدن به آنها را در ذهن داشته باشید

۳- نخست امور نخست را قرار دهید، یعنی بر جای این که به ضخامت امور نازک بپردازید، یا گرفتار امور بی اهمیت شوید، به اولویتها و ارجحیتهای خود توجه کنید

این سه عادت، باعث بهبود منش شما میگردد و تا زمانی که در آنها قدرتمند نشدید، عادات بعدی نمیتوانند کمک چندانی به شما بکنند. اهمیت این سه عادت به قدری است که دو سومم کتاب را به خودت اختصاص داده است، سه عادت بعدی که به شخصیت شما میپردازد عبارت است از:

۴- برنده/برنده بیندیشید، که این دیدگاه را به شما میدهدکه موفقیت نهایی وقتی برقرار میگردد که افراد مرتبط با شما نیز در همکاری با شما برنده باشند.

۵- نخست گوش فرا دهید، عادتی است که به شما کمک میکند از دید دیگران نیز موضوع را نگاه کنید.

۶- انرژی گروهی ایجاد کنید، به جای مقابله با درخواستها و نظرات دیگران سعی کنید با تعامل بیشتر به راههای خلاقانه تر برسید.

و آخرین عادت به نکته ای بسیار مهمی اشاره میکند:

۷- اره را تیز کن، یعنی هیچ کس با همه این عادتها خوب به دنیا نیامده است، بلکه باید همیشه خود و اطرافیان خود را پرورش بدهید و هر از چندگاه وقت خود را صرف بالابردن این عادات در خود بکنید.

در مجموع کتاب با ۱۸۹ صفحه، کتاب جمع و جور و کوچکی است که میتوانید در یک آخر هفته آن را مطالعه کنید اما توصیه من به شما این است که بعد از خواندن آن باز هم کتاب را دم دست بگذارید چون لازم است هر از گاهی اره خود را دوباره تیز کنید.

مشخصات کتاب

نام کتاب:  هفت عادت مردمان موثر
نام اصلی:  The seven habits of highly effective people
نویسنده: استفان کاوی Stephen R. Covey
مترجم: گیتی خوشدل
ناشر: نشر پیکان
نوبت چاپ:  نهم ۱۳۸۱
تعداد صفحه:  ۱۸۹
شمارگان:  ۳۰۰۰
قیمت:  ۱۲، ۰۰۰
شابک :  ۹۶۴-۳۲۸-۰۸۲-۹
بارکد :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Scroll to top