گزارش کتاب «مرگ به سبک پوآرو»

الان داستان «مرگ به سبک پوآرو» را تمام کردم. داستانی بینظیر از ملکه جنایت و دو قهرمان جذابش، کاپیتان هستینگز و هرکول پوآرو.DavidSuchet-Poirot

حقیقتش را بخواهید باید اعتراف کنم که آنقدر که من عاشق فیلم/سریالهای هرکوال پوآرو هستم، تا بحال از داستانهایش لذت نبردم. چون معمولا فاقد آن حس ماجراجویی و هیجانی است که من دوست دارم ومثل سایر داستانهای آگاتا گریستی سرشار از جزییاتی است که میدانی اگر به آن دقت نکنی، داستان را به نویسنده باختی. اما ماجرای سریال خوب آن با بازی عالی و دیدنی دیوید سوشه(ساچت) در نقش پوآرو و هیو فریزر در نقش کاپیتان هستینگز واقعا متفاوت است. ترکیب خیره کننده و دیدنی جدیت پوآرو با آن راه رفتن و تیپ خاص کمیک وارش، تاکید روی سبیل و لهجه ترجمه شده اش به همراه خنگ بازی های هستینگز واقعا یک سریالی پلیسی عالی و دیدنی ساخته است که حتی چندباره دیدنش هم آدم را خسته نمیکند. با این وجود در نهایت باید اقرار کنم که از خواندن این داستان زیبا و غیر قابل حدس زدن واقعا لذت بخش بود.
ملکه جنایت مثل هر نویسنده دیگری دوست ندارد که بچه اش زیر دست نامادری بزرگ شود برای همین قبل از مرگ در این داستان قهرمان محبوبش را می کشد. البته تجربه سر آرتور کانندویل و قهرمان محبوبش شرلوک هلمز را پیش رو داشت و زیرکانه تصمیم گرفت در زمان حیات خود داستان را منتشر نکرد. او داستان را نزد ناشر میگذارد تا پس از مرگش منتشر شود و به این ترتیت نویسنده و قهرمان با هم میمیرند.
آخرین داستان پوآرو در همان جایی رخ میدهد که اولین ماجرایش اتفاق افتاده است یعنی در ساختمان با شکوه استایلز. اما بین این دو ماجرا پنجاه و پنج سال فاصله است. یعنی از سال ۱۹۲۰ که کتاب «ماجرای اسرارآمیز در استایلز» نوشته شد تا سال ۱۹۷۵ که کتاب «پرده» (که در واقع همین کتاب «مرگ به سبک پوآرو» است)، نوشته شده است. هر چند در دنیای داستان تقریبا سی سال بین این دو داستان فاصله است.
حرف زدن و تعریف کردن از یک کتاب پلیسی، با این پیش فرض که نمیخواهید داستان کتاب را لو بدهید و لذت خواندن آن را از خواننده ها بگیری، خیلی سخت است. فقط میشود به حواشی کار پرداخت. اینکه در این کتاب دیگر پوآرو را سر حال و دوان دوان نمیبینید. اما هوشمندی نویسنده در پایان دادن به عمر مشهورترین کارآگاه دنیا را حتما درک خواهید کرد. هستینگز تنها و دوست داشتنی را خواهید دید که همسرش را از دست داده و بیشتر نگران آینده دخترش است.
و از همه مهم تر اینکه باید به دنبال قاتل سریالی بگردید که خودش نمی کشد بلکه به هوشمندانه ترین روش ممکن به وسیله دیگران قتل انجام می دهد و مهم تر اینکه پوآرو سعی دارد قبل از قتا مقتول بعدی او را متوقف کند.
این که چطور کارآگاه قانون مند و منظم بلژیکی در حالی که روی تخت خوابیده این پرونده را یک تنه می بندد، لذتی است که امیدوارم شما هم با خواندن کتاب از آن بهره مند گردید. یادتان نرود که این مرگ یک قهرمان است که از او اسطوره می سازد.

نام کتاب: مرگ به سبک پوآرو
نام اصلی: Curtain
نویسنده:  آگاتا کریستی Dame Agatha Christie
مترجم:  سیدرضا حسینی
ناشر:  انتشارات لک لک
نوبت چاپ:  اول – زمستان ۱۳۷۲
شمارگان: سه هزار جلد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.