راهنمای تست SMTP Server

SMTP پرتکلی است که برای انتقال پیام در غالب ایمیل استفاده می‌گردد. برنامه‌ای که وظیفه گرفتن و پردازش اولیه ایمیل‌ها را بر عهده دارد، SMTP Server نامیده می‌شود. اگر شما قصد راه‌اندازی یک ایمیل سرور دارید، یک بخش مهم آن همین SMTP سرور است که معمولاً بر روی پورت 25 تنظیم می‌شود و امکان دریافت ایمیل از بیرون و یا ارسال ایمیل‌ها را بر عهده دارد. پس از نصب یک SMTP سرور و یا در هنگام کار آن در بسیار از مواقع شما نیاز دارد که از عملکرد آن اطمینان پیدا کنید.

برای این کار راحت‌ترین روش آن است که به ایمیل سرور متصل شده و یک ایمیل آزمایشی برای خودتان بفرستید. اگر فرض کنیم که ایمیل شما youremail@yourdomain.com است، در ادامه روش اینکار با استفاده از برنامه telnet توضیح داده شده است. لازم به ذکر است که در Windows 7 برنامه telnet به طور پیش فرض نصب نشده است و در صورت نیاز می‌بایست آن را از قسمت Control Panel>Programs and Features>Turn Windows Features on or off>Telnet Client فعال کنید.

ابتدا برنامه TelNet را از روی خط فرمان اجرا کنید

>Telnet

سپس دستور Open را مطابق خط فرمان زیر وارد کنید. به جای Yourdomain.com میتوانید آدرس یا IP سرور را وارد کنید. اگر از روی خود دستگاه سرور در حال تست هستید می‌توانید از localhost هم استفاده کنید:

>open yourdomain.com 25
220 Yourdomain.com ESMTP

اگر پیام 220 را گرفتید، یعنی SMTP سرور آماده است. ممکن است سرور در کنار پاسخ خود آدرس دامنه مورد استفاده و اطلاعات نرم‌افزار سرور را هم به شما نشان بدهد. برای اینکه سرور آماده ارسال پیام شود دستور زیر را وارد کنید:

>helo me
250 OK

اگر پیام 250 را گرفتید، یعنی شما توانسته اید به سیستم وارد شوید. در برخی از سیستم‌ها شما به جای me باید نام کاربری خود را وارد کنید و پس از آن هم کلمه عبور را وارد کنید. حال بیاید یک ایمیل آزمایش ارسال کنید:

>mail from:email@domain.com
250 OK – mail from email@domain.com

در صورتی که پیام 250 را گرفتید، یعنی سیستم آماده وارد شدن ایمیلی از آدرس email@domain.com است، حال آدرس زیر را وارد کنید:

>rcpt to:youremail@yourdomain.com
250 OK – Recipient youremail@yourdomain.com

در صورتی که پیام 250 را گرفتید، یعنی آدرس برگشت به درستی ثبت شده است و الان سیستم منتظر ورود اطلاعات ایمیل هست. دستور زیر را وارد کنید

>Data
354 Send data. End with CRLF.CRLF

سیستم با خروجی مشابه خط بالا نشان می‌دهد که آماده دریافت مشخصات و بدنه ایمیل هست. ابتدا می‌توانید قسمت سرفصل نامه که شامل آدرس فرستند و گیرنده می‌باشد را تکمیل کنید.

From: “mail domain >mail@domain.com<“
To: “your mail >yourmail@yourdomain.com<“
Subject:This is a test

در خطوط بعد می‌توانید متن ایمیل را بنویسید. مثلا متنی مشابه زیر:

This is a test email
Send from email@domain.com
Recipt by youremail@yourdomain.com

.

در پایان حتماً می‌باید یک خط خالی وارد کنید و پس از آن هم یک خط که تنها یک نقطه «.» در آن باشد وارد کنید تا سیستم متوجه بشود که پیام شما به پایان رسیده است.

اگر سیستم خطی مشابه خط زیر با کد 250 نشان شما داد، به این معنا است که ایمیل شما را دریافت کرده است:

250 OK

حالا می‌توانید با زدن فرمان quit از محیط telnet خارج شوید

>quit
221 Closing Port / Mail queued for delivery

و به محیط دریافت ایمیل خود بروید و دریافت ایمیل وارد شده را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Scroll to top