آخرین جواب اثر آیزاک آسیموف

کتاب آخرین جواب اثری آیزاک آسیموف ترجمه الهام حق پرست

گزارش کتاب «آخرین جواب»

کتاب آخرین جواب، مجموعه داستانی است از استاد مسلم ژانر علمی/تخیلی آیزاک آسیموف. خیلی از هم نسلهای ما را جناب آسیموف تبدیل کرد به کرم کتاب بخصوص از نوع علمی/تخیلیش که این روزها جایش خیلی خالی است. مدتها بود دلم لک زده بود برای خواندن یک اثر جدید از او. متاسفانه وقتی دو طبقه از کتابخانه را کتابهای آسیموف پر کرده باشد، و خود نویسنده هم در دنیای دیگر، نمیتوانی امیدی به کتاب نخوانده از او داشته باشی. ولی بازهم میتوانی با خرید یک کتاب تازه چاپ شده، کمی خودمان را گول بزنیم و کمی به حس نستالژیکمان پر بدهیم.

کتاب آخرین جواب، مجموعه ای از داستانهای کوتاه آسیموف است که شامل چهارده داستان از استاد است.که اکثر آنها را خوانده بودم. با این وجود دوباره خوانی آنها بازهم لذت بخش بود. امیدوارم نسل جدید هم این روزها آسیموف بخوانند. چون هنوز خیلی مانده است که داستانهای او به واقعیت نزدیک شود. هر چند این روزها هرجا را که نگاه میکنی صحبت از هوش مصنوعی و روباتها هست.

اگر تا بحال از آسیموف کتابی نخواندید، این کتاب میتواند تنوع کارهای استاد را نشان بدهد. شاید بهترینهایش نباشد، اما تنوع بسیار خوبی دارد و برای شروع و انتخاب یک سری از رمانهایش میتواند آغاز مناسبی باشد.

۱- شبانگاه

شبانگاه یک داستان کوتاه بود درباره یک سیاره با شش خورشید است که قرار است ناگهان تاریک شود. بعدها خود آسیموف آن را بزرگتر کرد و به یک داستان بلند و یک کتاب مستقل تبدیل کرد. اما در این کتاب همان فصل اول داستان آورده شده است.

۲- رویاء چیزی شخصی است

رویا دیدن واقعاً یک هنر است. شاید روزی بشود مثل این داستان رویاهای زیبا را فروخت.

۳- آخرین جواب

اگر میخواهید بفهمید دنیای پس از مرگ از نظر یک دانشمند چطور میتواند باشد، این داستان را حتماً بخوانید.

۴- کال

آیا یک روبات محدود در سه قانون معروف آسیموفی میتواند یک داستان نویس موفق باشد؟ چرا که نه؟ اما مواظب باشید، هر چیز بهایی دارد.

۵- الکساندر خدا

آیا هوش مصنوعی را میتوان در مسائل اقتصادی راه انداخت! بله که میشود. اما ممکن است آخر و عاقبت خوبی نداشته باشد.

۶- برادر کوچک

این روزها خانواده های تک فرزنده زیاد شده است. فکر کنم زیاد دور نباشد که روزی خانواده ها بعنوان فرزند دوم، یک روبات به خانه بیاورند. اما آیا برای آن آمده شده ایم؟

۷- طلا

حتی در میان آسیموف خوانهای حرفه ای هم خیلی ها کتاب سه جنسی های او را نخواندند یا نفهمیدند. از نظر من این کتاب اوج قدرت تخیل او بود و تکرار نشدنی. فکر میکنم خود آسیموف هم همین نظر را داشته است. چون در این داستان به یک کارگردان رشوه می دهد تا آن را بسازد.

۸- غلط گیر

این روزها استفاده از واژه پردازها و غلط گیر ها همه گیر شده است. اما چه آینده ای دارند؟

۹- خداحافظی با زمین

روزی مهاجرت آغاز خواهد شد و آدمها از زمین و حتی شاید از منظمه شمسی بروند. اما این که چطور ارتباطشان را با زمین قطع میکنند، داستانی است که استاد پیشگوئی کرده است.

۱۰- مرگ شب

خیلی ها آسیموف را بیش از علمی/تخیلی نویسی به پلیسی نویسی می شناسند و اپرای فضائی را فقط پوسته ای برای آن می دانند. برای من اما ترکیب این دو با هم مهارت آسیموف را در نشان میدهد. خواندن یک داستان پلیسی-فضایی واقعاً ارزش تجدید خاطرات را داشت.

۱۱- لبخند چیپر

خیلی هایمان شاید از این فروشنده های حرفه ای با لبخندهای فریبکارانه متنفر باشیم. جناب آسیموف با این داستان انتقام خودش و ما را گرفته است.

۱۲- توهم

آیا حیات هوشمند فقط آن گونه است که ما تصور میکنیم؟ موجودی با دست و پا و سر و زبان؟ یا شاید گونه های هوشمندتری وجود داشته باشند، اما با ظاهری متفاوت.

۱۳- بی ثباتی

سفر در زمان! داستان مورد علاقه علمی/تخیلی ها. ولی نمیدانم چرا این سفرهای زمانی هیچ وقت عاقبت به خیر نمیشوند.

۱۴- یافتند!

شاید حشرات فضائی روزی به سیب زندگی زمین هم برسند! آینده را چه دیدی؟

 

اگر کتاب آخرین جواب را در کتابفروشی محله تان پیدا نکردید، میتوانید آن را از انتشاراتش یعنی کتابسرای تندیس یا از دیجی کالا و یا شهر کتاب اینترنتی هم خریداری کنید.

 

ایزاک آسیموف

Scroll to top