رنامه‌نویسى بانک‌هاى اطلاعاتىDelphi 7 

ابزارهاى برنامه‌نویسى شرکت Borland از قدیم رقابت سختى با ابزارهاى برنامه‌نویسى ماکروسافت داشته‌اند. Delphi مبتنى بر Object Pascal بورلند و در رقابت با Visual Basic ماکروسافت به بازار آمد. قدرت‌هاى بالائى این محیط تولید نرم‌افزار باعث شد که اکثر برنامه‌نویسان حرفه‌اى جذب آن شوند. اما با توجه به خیل عظیم برنامه‌نویسان مبتدى که هر ساله وارد بازار مى‌شوند و از ویژوال بیسیک بعنوان ابزار راحت‌تر و نه کاراتر استفاده مى‌کنند، دلفى به مرور از متن بازار خارج شد. براى مبارزه با این معضل شرکت بورلند در هر ویرایش قدرت‌هاى جدیدى به این محیط اضافه کرده است. بخصوص در ویرایش Delphi 7 آن بیشتر بر روى برنامه‌هاى چند لایه، پایگاه‌هاى داده Client/Server و محیط برنامه‌نویسى براى اینترنت تاکید شده است.

در کتاب حاضر نویسنده بیشتر سعى کرده است امکانات افزوده شده به دلفى ۷ در زمینه پایگاه‌داده را توضیح بدهد. این امکانات بخصوص بر تکنولوژى جدید بورلند به نام dbExpress متکى است.

کتاب را مى‌توان به دو بخش اصلى تقسیم کرد نخست فصول ابتدائى که بیشتر به تعریف و شناسائى اجراى dbExpress پرداخته است و قسمت دوم، کار عملى با این اجرا در محیط‌هاى مختلف از قبیل شبکه، اینترنت و دسترسى offline به اطلاعات.

فصول کتاب عبارتند از:

 • فصل اول: ارتباط با بانک اطلاعاتى و استفاده از آن
 • فصل دوم: مجموعه‌هاى داده dbExpress
 • فصل سوم: مفاهیم اساسى مجموع داده کلاینت
 • فصل چهارم: عملیات پیشرفته مجموعه داده کلاینت
 • فصل پنجم: اجزاء مرتبط با داده‌ها
 • فصل ششم: شبکه‌هاى مرتبط به داده‌ها
 • فصل هفتم: تامین‌کننده‌هاى مجموعه داده
 • فصل هشتم: DataSnap
 • فصل نهم: برنامه کاربردى CanMan
 • پیوست الف: توزیع مجدد برنامه‌هاى کاربردى dbExpress
 • پیوست ب: dbExpress Plus

از دو عیب اصلى ترجمه‌هاى فنى کامپیوتر یعنى ترجمه ناآشناى لغات و غلط‌هاى املائى بخصوص در Source هاى برنامه، اگر بگذریم، کتاب به نسبت کتاب خوب و حرفه‌اى است. و براى برنامه‌نویسان تازه‌کار دلفى که مى‌خواهند یک قدم از سطح مبتدى بالا بگذارند، کتاب مناسبى است.

این کتاب همچنین براى برنامه‌نویسان حرفه‌اى دلفى که تا بحال با dbExpress کار نکرده‌اند، راهنماى مناسبى است و کمک مى‌کند سریع‌تر با این تکنولوژى جدید بورلند آشنا شده و در بازار رقابت شدید داخل و خارج ایران از میدان رقابت عقب نمانند. این کتاب همچنین براى برنامه‌نویسان Linux که از ابزار Kylix بورلند استفاده مى‌کنند نیز جالب است و به طور کلى به برنامه‌نویسان این قدرت را مى‌دهد که بدون نگرانى Source برنامه‌هاى پایگاه‌داده خود را بین سیستم‌عامل‌هاى Windows و Linux جابجا کنند.

شاد و کتاب‌خوان باشید

دلفی 7نام کتاب: برنامه‌نویسى بانک‌هاى اطلاعاتىDelphi 7 

نویسنده: اریک هارمون

مترجم: رامین مولاناپور

ناشر اصلى: Sams

ناشر: انتشارات تخت سلیمان

نوبت چاپ: چاپ اول ۱۳۸۱

شمارگان: ۳۰۰۰ جلد

قیمت: ۳۵،۰۰۰ ریال بدون CD و ۴۵،۰۰۰ ریال با CD

شابک: ۹-۹-۹۳۹۷۲-۹۶۴

تعداد صفحه: ۴۶۴ صفحه

____________
پ.ن. امیدوارم دوستان به من خرده نگیرند که چرا یک کتاب تخصصى را در اینجا معرفى کردم. دلایل من براى اینکار به شرح زیر است:

 1. یک کتاب تخصصى نیز از نظر یک کرم کتاب حرفه‌اى، تنها یک کتاب است!
 2. کرم کتاب خیلى دوست داشت اگر مى‌توانست تنها با خواندن کتاب زندگیش را بگذراند. اما این مهم در کشور ما حتى براى نویسندگانش نیز مقدور نیست، چه رسد به این کرم کتاب ناقابل. بنابراین در کنار کتاب‌خواندن، مجبورم به کار تخصصى خودم که تولید برنامه‌هاى کامپیوترى است ادامه بدهم و براى اینکار باید کتاب تخصصى بخوانم و وقتى یک کتاب را مى‌خوانم دوست دارم دیگران را نیز در آن با خودم شریک کنم! (راستى اگر دوست داشتید نظرى هم به کارهاى فنى تیم شرکت ما بیندازید مى‌توانید سرى به سایت شرکت کاوا رایانه بزنید.
 3. شاید در بین خوانندگان این وبلاگ نیز فردى منتظر معرفى این کتاب بوده باشد.

پ.ن.۲: این مطلب نخستین بار برای وبلاگ کرم کتاب نوشته شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.