کرم کتاب و تبلت

چند وقتی بود که در فکر خرید یک تبلت بودم که هم بتوانم بعنوان یک کتابخوان دیجیتالی و هم بعنوان یک دروازه دسترسی به اینترنت از آن استفاده کنم. اما در نهایت این همت دوست عزیز فرهاد بود که تبلت Google Nexus 7 را به دست من رساند. بنابراین مراسم خواستگاری من از تبلت خیلی زود و سریع به پایان رسید! مراسم عقد اما بسیار پردردسر از کار درآمد. تبلت مذکور برای شروع کار نیاز حتمی به یک اتصال بی‌سیم و یک اکانت گوگل داشت! از آنجا که تا آن موقع نیازی به اتصال بی‌سیم نداشتم، مجبور شدم یک مودم ADSL بی‌سیم بخرم که دو هفته‌ای مرا سر کار گذاشت تا توانستم به اینترنت وصل بشوم و تازه بتوانم صفحه اول تبلت را ببینم. خوشبختانه پس از آن توانستیم با هم به ماه‌عسل برویم. طی این مدت تعداد زیادی کتاب دیجیتالی و PDF، تعداد قابل قبولی بازی آندرویدی و در نهایت تعدادی فیلم و سریال تلویزیونی و چندتای نرم‌افزار کاربردی روی تبلت نصب و کم‌کم شروع به لذت بردند از استفاده از آن کردم.
ماه‌‍‌عسل من و تبلت هم هر چند شیرین اما گذرا بود. کم‌کم تبلت تبدیل شد به یک وسیله همراه و عادی من. و زندگی روال عادی خودش را ادامه داد. حالا می‌خواهم از تجربه و زندگی عادی با تبلت صحبت کنم.
هر چند تبلت برای من عشق کتاب، جایگزین در دست گرفتن و لذت لمس کاغذ و ورق زدن کتاب و استشمام بوی کتاب نو را ندارد، اما در عمل محاسن خاص خودش را دارد. که برخی از آنها به شرح زیر است:
–    شما می‌توانید کلی کتاب مرجع و غیر مرجع درون آن بارگذاری کنید، کتابهای که در حالت عادی برای حملشان شاید به یک وسیله نقلیه نیاز داشتید. اما در عوض یک چیز را از شما می‌گیرد و آن خاطره داشتن با کتاب است. هر چند وقت یکبار که کتاب‌هایم را نگاه می‌کنم کلی خاطره برایم زنده می‌شود، خیلی از کتاب‌ها برای خودشان خاطراتی دارند، اینکه از کجا خریداری شده و یا توسط کی و به چه مناسبتی به شما هدیه داده شده است. در هنگام خواندن آن چه حسی داشتید و در کجا بودید. کتاب را به چه کسانی معرفی کردید و لذت خواندنش را با چه کسانی به اشتراک گذاشتید. تبلت همه اینها را از بین می‌برد. کتاب دیجیتالی شما مثل یک صفحه بی‌نام و نشان در اینترنت است، بدون هیچ خاطره زیبا از آن. حقیقتاً نگاه کردن به آینده، زمانی که رسم هدیه دادن کتاب از بین برود، برایم دردناک است.
–    کتابخوان شما همیشه به یاد دارد که شما تا کجای کتاب را مطالعه کردید و نیاز شما به صفحه نگه‌دار را از بین می‌برد. برای من عشق کتاب که هیچ وقت حاضر به خم کردن لبه صفحات کتاب بعنوان نشانه نبودم، برخی از صفحه‌نگه‌دارها خاطره‌انگیز است. معمولاً وسواس خاصی در این مورد ندارم و با یک تکه کاغذ باطله یک صفحه‌نگه‌دار فوری می‌سازم. اما در عوض برخی مواقع با باز کردن یک کتاب قدیمی و دیدن یک اسکناس قدیمی که بعنوان آخرین صفحه‌نگه‌دار از آن استفاده کردم، ذوق‌زده می‌شوم. گاهی نیز از دیدن یادداشتی که به صورت فوری روی صفحه‌نگه‌داری نوشتم و بعد از یک دهه به آن نگاه می‌کنم کلی خاطره در من زنده می‌شود. با این وجود زیاد از ناپدید شدن این یکی ناراحت نمی‌شوم.
–    تبلت هر چند امکان توریق سریع کتاب را به شما نمی‌دهد، اما در عوض امکان جستجوی خوبی و بی‌رقیبی دارد، بخصوص در کتابهای زبان انگلیسی. در کتابها و PDFهای فارسی این امکان معمولا جواب نمی‌دهد و آن وقت توریق سریع آنها و پیدا کردن یک مطلب مناسب در آن بسیار سخت می‌شود.
–    تبلت علاوه بر کتابخوان می‌تواند وظیفه پخش‌کننده ویدیو شخصی شما را هم برعهده داشته باشد. دیگر نیاز نیست هر شب با بقیه اهل خانه سر کانالهای تلویزیون و یا روشن و خاموش کردن و کم و زیاد کردن صدای آن بحث کنید. می‌توانید توی تخت‌تان بنشینید و آخرین قسمت سریال محبوبتان را که از اینترنت دانلود کرده‌اید ببینید. البته باید قید دیدن لذت اشتراکی یک سریال خوب را بزنید و شاهد دور شدن روزبه‌روز خانواده از هم باشید. تلویزیون در عصر ما، همیشه نقشه نقطه مشترک و اتصال خانواده به هم را در دست داشته است که این روزها با هجوم اینترنت و حالا تبلت در حال ناپدید شدن این نقطه اتصال هستیم. البته اگر به این قصد تبلت می‌گیرید، نیاز به یک کامپیوتر خانگی و یا یک لپ‌تاپ برای انتقال فایلهای ویدئوی از روی دی.وی.دی به روی تبلت را دارید.
–    اگر ترکیب مناسبی از تبلت و اتصال به اینترنت در دست داشته باشید، اینترنت را همیشه همراه خود خواهید داشت و لازم نیست برای چت با دوستان همیشه خودتان را با عجله پای کامپیوتر برسانید. می‌توانید از هر کجا که هستید، آنلاین بشوید و از لذت هم صحبتی با آنها بهره ببرید.
–    چیزی که خیلی احساس کمبودش را در تبلت می‌کنم یک صفحه‌کلید بی‌سیم است. بیش از 24 سال است که با صفحه‌کلیدهای فیزیکی اخت گرفتم و تقریباً نوشتن با قلم را از یاد بردم. و همه چیز را به سرعت و ده انگشتی تایپ می‌کنم. حالا برایم سخت است که روی همان صفحه‌ کوچک هفت اینچی هم ببینم و هم به صورت تک انگشتی تایپ کنم. این مشکل تقریبا باعث شده که دور یکی از خواسته‌هایم و آن تایپ کردن در هر جا و هر حال را خط بکشم. بخصوص که هنوز ویرایشگر خوب و حرفه‌ای مشابه نرم‌افزار ورد ماکروسافت در آن پیدا نکردم. با این وجود به خاطر وزن کمش، به هیچ وجه حاضر نیستم با یک لپتاپ عوضش کنم. در واقع راحتی حمل و نقلش در سلامت دست و کمر آدم تاثیر زیادی دارد.

با تمام این محاسن، هر چند تبلت بخشی از زمان کتابخوانی من را به خودش اختصاص داده است، اما بازهم به خرید کتابهای کاغذی ادامه می‌دهم. یکی از عمده‌ترین دلیل اینکار  هیچ ربطی به مزایا و معایب تبلت و کتاب کاغذی ندارد، بلکه بیشتر یک مسئله امنیتی است. شما هیچ وقت به راحتی نمی‌توانید توی ایستگاه اتوبوس بشینید و با تبلتان کار کنید. از مردم کنجکاوی که همیشه توی صفحه کارتان سرک می‌کشند که بگذریم، همیشه دل نگران امنیت آن هستید. تبلت به دلیل بزرگی امکان ضربه خوردن بیشتری از موبایل دارد. ضمن آنکه برای دزدیده شدن هم لقمه خوبی است. برعکس موبایل که آنرا می‌شود محکم در دست گرفت، تبلت را باید راحت و ول در دست گرفت. بخصوص اگر بخواهی چیزی بنویسی یا ورق بزنی. بنابراین به جای اینکه همیشه در هراس باشم دزدان تبلت گران‌قیمت من را که از قضا یک عنصر بسیار پول‌شونده است، بربایند، همان کتاب کاغذی به نسبت ارزان قیمت را در دست می‌گیرم. چیزی که این روزها مردم به دیدن آن عادت کرده‌اند و هیچ خطر دزدیده شدن هم ندارد. در عوض ممکن است یک دوست کتابخوان گذری هم پیدا کنید.
تبلت من امکان ارتباط مستقیم با اینترنت را نداشته و نیاز به یک کانکشن بی‌سیم دارد. من در خانه از اتصال بی‌سیم مودم ADSLام استفاده می‌کنم. اما برای در دسترس بودن اینترنت در همه جا، از اتصال بی‌سیمی که موبایلم در اختیارم می‌گذارد استفاده می‌کنم. هر چند کند است، اما فعلاً جوابگوی نیاز من هست. در صورتی که نیاز به سرعت بیشتر داشته باشم می‌توانم از مودم‌های جیبی وایمکس استفاده کنم. اما من ترجیح می‌دهم کمی بیشتر صبر کنم تا اپراتورهای جدید موبایل نسبت به راه‌اندازی یک سرویس سرعت بالاتر اقدام کنند.
به طور خلاصه اگر بخواهم بگویم، در حال حاضر تبلت بعنوان یک ابزار مناسب و همراه برای من شده است. معمولا در طی روز چند صفحه‌ای کتاب با آن می‌خوانم و آخر شب‌ها با آن دقایقی به دیدن فیلم وسریال می‌پردازم. در مواقعی که به اینترنت فوری نیاز دارم، به مراتب بهتر از صفحه کوچک موبایلم به من جواب می‌دهد. هر چند برخی از سایت‌های که روزانه از آن بازدید می‌کنم، آن را پشتیبانی نمی‌کنند، با این وجود برای نیاز روزانه‌ام کافی است.
اما اگر قصد خرید تبلت دارید بد نیست به نکات زیر دقت داشته باشید:
–    حقیقتاً راحتی که در صفحه ده اینچی هست، در هفت اینچی نیست. اگر از نظر حمل و نقل در حمل آن مشکل ندارید، حتما تبلت ده اینچی بخرید. اما اگر دوست ندارید همیشه یک کیف بزرگ همراه خود اینطرف و آنطرف ببرید، گزینه‌های هفت‌اینچی مناسب‌تر هستند.
–    قبل از خرید مطمئن شوید که لوازم جانبی مناسب برای آن هست. بخصوص کیف  کیبورد‌دار یک گزینه لازم برای کسانی است که نیاز به نوشتن با تبلت هم دارند.
–    اگر از تبلت‌های اندروید استفاده می‌کنید، خیلی زود تبلت‌تان را با نرم‌افزارهای مختلف پرخواهید کرد، بنابراین در هنگام خرید برای حافظه آن صرفه‌جوئی نکنید.
–    اگر موبایلی دارید که امکان تبدیل شدن به اکسس پوینت دارد، نیازی نیست برای تبلت‌های سیم‌کارت‌خور هزینه اضافه کنید. با یک سیم‌کارت مناسب می‌توانید اینترنت را هم در موبایل و هم در تبلت داشته باشید.

در پایان لازم می‌دانم باز هم از دوست عزیزم فرهاد، بابت تبلت تشکر کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Scroll to top